sobota, 29 września 2012

Przyczyny rozdwajania się końcówek i jak temu zapobiegać

Komentarzy : 5
Miałam ostatnio sporo na głowie więc włosy nie były najważniejsze - chociaż też mam je na głowie ;). Rozpuściłam wieczorem całodziennego koczka i gdy przypatrzyłam sie końcówkom włosów, przeraziłam się. Dawno nie widziałam ich w tak słabym stanie. I mam tu na myśli ilość rozdwojonych i popękanych końcówek, bo z nawilżeniem jest lepiej. 

Dla porównania - fotografia zniszczonego włosa i takiego, ze zdrową końcówką. 


Co powoduje rozdwajanie się końcówek ?


Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj tarcie. O ubranie, o ciało, o pościel. Tak samo destrukcyjnie na włosy działa używanie szczotek i grzebieni z tworzyw sztucznych, jeśli dodatkowo szarpiemy włosy to możemy byś pewne, że je niszczymy. Każdy traktowany w ten sposób włos w końcu pęknie. 

Kolejnym czynnikiem powodującym rozdwajanie są warunki atmosferyczne. Latem, włosy narażone są na promienie UV. UV-A uszkadza włókna kolagenowe skóry i proteiny wstępujące we włosach, UV-B powoduje uszkodzenia w łańcuchu DNA. Więc jeśli chronimy przed tym skórę, to dlaczego nie włosy. 
Natomiast zimą włosy narażone są na niskie temperatury i spotęgowane tarcie. Gdy jednoczenie mamy na dworze marznącą mżawkę to możemy byś pewne, że włosy popękają. 

Poddawanie włosów obróbkom termicznym, jak prostowanie, suszenie gorącym nawiewem, nakręcanie na lokówkę też nie pozostaje bez zmian w strukturze włosa. 

Zabiegi chemiczne czyli farbowanie, a w szczególności rozjaśnianie i trwała powodują zniszczenie włosa. W efekcie jest on słabszy i rozdwaja się


Jak temu zapobiegać ?


Od razu napiszę, że takich zniszczeń nie da sie naprawić. Rozdwojonych końcówek nie da się skleić a jeśli producent jakiegoś cud kosmetyku to obiecuje - możecie być pewne, że ściemnia. Mam jednak nadzieję, że kiedyś powstanie coś, co sprawi że końce będą miały szansę się odbudować. 

Rozdwojone końce należy obciąć. Ostrymi nożyczkami. Zwykłe nożyczki narobią szkód, bo taki włos w niedługim czasie znów się rozdwoi. A nam chodzi o to, aby wyglądał tak jak na drugiej fotografii i był gotowy na zabezpieczenie. 

O ile nie wyeliminujemy tarcia o odzież, o tyle możemy zacząć spać na jedwabnej lub satynowej poduszce. Kręconowłose niestety muszą czesać włosy na mokro, więc najlepszy będzie drewniany grzebień o szeroko rozstawionych zębach. 

Latem warto nosić kapelusze i nakładać na włosy filtr UV. 

Same końce można zabezpieczyć na kilka sposobów:

olejem - wystarczy kroplę, lub kilka rozetrzeć w dłoniach i wetrzeć w końce. Metoda ta ma dwie zalety, ponieważ oprócz zabezpieczania końców chroni włosy przed wysuszaniem. 

silikonowe serum - do znalezienia w każdej drogerii, czasem nosi nazwę jedwabiu, nawet gdy w składzie jest go niewiele. Silikony, które zawiera nie odparowują w włosa, tworzą na nim gładką powłokę co dobrze zabezpiecza przed tarciem i wysokimi temperaturami urządzeń do stylizacji. 

odżywką lub maską - wystarczy odrobinę wetrzeć w końce, nawilżone włosy są mniej podatne na zniszczenia. Gdy jednocześnie mamy w składzie silikon, zabezpieczenie jest podwójne. 

Za pewno sposobów jest więcej, ale to te najpowszechniejsze i sprawdzające się. Znalazłam ilustrację, która obrazuje chyba wszystkie możliwe sposoby rozdwajanie sie końców czy ich pękania. Podejrzewam, że miałam do czynienia z każdym z nich. 

5 komentarzy :

Proszę nie zostawiać linków nie mających związku z tematem wpisu. Komentarze takie uznawane są za SPAM i usuwane.

Instagram

Śledź mnie mailowo

Obserwatorzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.

- Copyright © OjKarola.pl - blog lifestylowy -