Pierwsze skojarzenie z tą substancją to mózgi i serca w słoikach na lekcjach biologii. Później było już tylko gorzej. Formaldehyd, czyli aldehyd mrówkowy jest bardzo prostą substancją organiczną. Jest tani, łatwo się go otrzymuje i przechowuje. Ale nie ma co się oszukiwać. Formaldehyd jest trucizną. I to dosyć silną. Pamiętam, gdy na laboratorium z mikrobiologii kolega wylał zlewkę pełną formaldehydu. Prowadząca natychmiastowo zarządziła ewakuację, bo w tych warunkach nie dało się przebywać.
Mimo, że formaldehyd występuje w zanieczyszczonym powietrzu, którym oddychamy nie jest to ilość, która drastycznie zwiększa nasze prawdopodobieństwo zachorowania na raka. W gorszej sytuacji są osoby, które pracują w przemyśle czy chociażby fryzjerki wykonujące codziennie zabieg chemicznego prostowania włosów. Również nakładając codziennie krem konserwowany formaldehydem narazimy się raczej tylko na podrażnienia niż na raka. Badania z udziałem myszy dowiodły, że formaldehyd w stężeniu przekraczającym 10% powoduje raka skóry, ale przecież takie stężenie w kosmetykach jest zabronione.
Aldehyd mrówkowy jest dość często dodawany do odżywek wzmacniających paznokcie. Wszystko dlatego, że bardzo dobrze utwardza płytkę paznokcia. Ale w produktach do paznokci dopuszcza się stężenie do 5% co przy dłuższym stosowaniu może spowodować nawet odpadanie paznokci czyli onycholizę (tak, znam osobiście taki przypadek). Sama używałam kiedyś popularnej odżywki z formaldehydem - do czasu gdy połamały mi się wszystkie paznokcie.
Pochodne formaldehydu w kosmetykach (bywają równie toksyczne):
Jestem zdania, że lepiej czegoś unikać, niż później leczyć skutki. Ja do tej pory staram się wzmocnić paznokcie ale niestety wciąż mi się łamią. Podobnie jest z zabiegami prostowania włosów. Rozumiem, że ktoś nie akceptuje loków lub fal a to jedyna metoda trwałego wyprostowania fryzury. Ale trzeba robić to z głową i starać się, żeby wdychać jak najmniej oparów formaldehydu.
Linki:
Formaldehyd a rak
Formaldehyd jest rakotwórczy. Już w 1988 roku został wpisany na listę substancji rakotwórczych IARC. Wdychanie go może spowodować raka jamy nosowo gardłowej oraz białaczkę i raka zatok nosowych. Przeprowadzono bardzo dużo badań w tym kierunku i wszystkie potwierdzają jego szkodliwość. Inne badania wskazują na powiązania formaldehydu z innymi nowotworami - rakiem krtani, gardła, trzustki, mózgu i szpiczaka.Mimo, że formaldehyd występuje w zanieczyszczonym powietrzu, którym oddychamy nie jest to ilość, która drastycznie zwiększa nasze prawdopodobieństwo zachorowania na raka. W gorszej sytuacji są osoby, które pracują w przemyśle czy chociażby fryzjerki wykonujące codziennie zabieg chemicznego prostowania włosów. Również nakładając codziennie krem konserwowany formaldehydem narazimy się raczej tylko na podrażnienia niż na raka. Badania z udziałem myszy dowiodły, że formaldehyd w stężeniu przekraczającym 10% powoduje raka skóry, ale przecież takie stężenie w kosmetykach jest zabronione.
Formaldehyd w kosmetykach
W przemyśle stosuje się go głównie przy produkcji żywic i lakierów ochronnych, w medycynie do balsamowania zwłok. Ale po co stosować go w kosmetykach? Pełni on tam rolę substancji konserwującej, ale w przemyśle kosmetycznym istnieje wiele bezpiecznych konserwantów. Stężenie formaldehydu w gotowym produkcie nie może przekraczać 0,2% (0,1% w przypadku produktów do jamy ustnej) więc to teoretycznie bardzo niewielka ilość. Ale nawet taka ilość może wywoływać podrażnienia i alergie.Aldehyd mrówkowy jest dość często dodawany do odżywek wzmacniających paznokcie. Wszystko dlatego, że bardzo dobrze utwardza płytkę paznokcia. Ale w produktach do paznokci dopuszcza się stężenie do 5% co przy dłuższym stosowaniu może spowodować nawet odpadanie paznokci czyli onycholizę (tak, znam osobiście taki przypadek). Sama używałam kiedyś popularnej odżywki z formaldehydem - do czasu gdy połamały mi się wszystkie paznokcie.
Pochodne formaldehydu w kosmetykach (bywają równie toksyczne):
- 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane (Bronidox)
- Benzylhemiformal
- Diazolidinyl Urea
- DMDM Hydantoin
- Glutaral
- Hexetidine
- Imidazolidinyl Urea
- Iodopropynyl Butylcarbamate
- Methenamine
- Quanternium-15
Jestem zdania, że lepiej czegoś unikać, niż później leczyć skutki. Ja do tej pory staram się wzmocnić paznokcie ale niestety wciąż mi się łamią. Podobnie jest z zabiegami prostowania włosów. Rozumiem, że ktoś nie akceptuje loków lub fal a to jedyna metoda trwałego wyprostowania fryzury. Ale trzeba robić to z głową i starać się, żeby wdychać jak najmniej oparów formaldehydu.
Linki:
Obserwowanie skutków codziennego kontaktu z formaliną jest przerażające - wśród prowadzących zajęcia z anatomii na moim wydziale odchrząkiwanie, kasłanie i inne przedziwne dźwięki związane ze zmianami w zatokach i drogach oddechowych w ogóle są powszechne.
OdpowiedzUsuńMy na szczęście nie pracujemy z aldehydem mrówkowym prawie wcale. Ale za to cała masa innych kancerogenów praktycznie na każdych laboratoriach. Póki studiuję wcale sie tym nie martwię, bo mam z tym styczność kilka godzin tygodniowo, ale jakby mi przyszło pracować w takich warzonkach? Nie bez powodu się mówi, że chemicy żyją średnio 10 lat krócej.
UsuńMnie odżywka z Eveline(zawierająca formaldehyd) bardziej zniszczyła paznokcie, zamiast im pomóc. W sumie nawet nie to było tak straszne ,najgorszy był ból płytki paznokciowej. Po przeczytaniu różnych forów internetowych, dowiedziałam się, że to właśnie wina formaldehydu i odstawiłam ją czym prędzej.
OdpowiedzUsuńJa też używałam odżywki z Eveline właśnie i pamiętam to dziwne uczucie wżerania się w paznokieć. Nie było to przyjemne.
UsuńKoniecznie trzeba unikać tej substancji ;//
OdpowiedzUsuńCiekawy post
OdpowiedzUsuńJa się strzegę tej substancji jak ognia ... co kupiłam jakąś "super" odżywkę do paznokci, zawsze to coś było w składzie, najpierw super efekty, a potem super łamliwość paznokci. Teraz przed kupieniem jakiejkolwiek odżywki dokładnie czytam skład, byle z dala od tej substancji !
OdpowiedzUsuńZnam dwie osoby, którym paznokcie zaczęły się rozwarstwiać od eveline. Moim zdaniem ta odżywka powinna zostać wycofana ze sprzedaży.
OdpowiedzUsuńO cholera, że tak to ujmę. Nie miałam pojęcia, że to jest aż tak szkodliwe :/
OdpowiedzUsuńMam tą substancje w odżywce do paznokci Herome :)
OdpowiedzUsuńAle rzadko jej używam więc nic złego się nie dzieje :d
Full Report go to my blog visit their website replica designer bags visit this
OdpowiedzUsuńvisit the site dolabuy.ru company website my explanation YOURURL.com replica gucci handbags
OdpowiedzUsuń